Návody a informace

Novinky a informace

Naskladnění vyprodaných semen a novinky v sortimentu

10.7.2020 - Semena vyprodaných odrůd budou opět skladem po sklizni a zpracování semen (září-listopad 2020) Samozřejmě pro Vás budeme mít i mnoho nových odrůd paprik, rajčat a exotické zeleniny :-)

27.12.2016 - Filtrování podle vlastností

Pro snažší výběr odrůd chilli papriček, podle vašich představ, jsme spustili filtrování dle mnoha parametrů. Podle barvy, pálivosti, vzrůstu, kde pěstovat, výnosnosti atd. Najít teď semínka chilli podle vašich představ je hračka :-) Pozor: filtrování vždy funguje pro kategorii v které aktuálně jste !!

Zasíláme i na Slovensko !

Základní cena dopravy začíná na 89 Kč s narůstající hodnotou objednávky se snižuje cena dopravy. Třeba při nákupu nad 599 je 25 Kč a nad 699 Kč je již doprava zdarma. Široký výběr platebních možností, platby kartou, bankovním převodem, PayPal nebo dobírkou.

Naše recenze z nákupního portálu

Avatar Ověřený zákazník
13.03.2020
5.005.005.005.005.00
Slabiny:
Nemám co vytknout :-)
Celkový názor:
Rozmanitá nabídka kvalitních Chilli semen a semen rajčat / 100 % klíčivost/. Dárek ke každé objednávce. Objednávka vyřízena obratem, rychlé doručení. 100% spokojenost :-).
Avatar Ověřený zákazník
02.03.2020
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Solidní výběr semínek, především paprik a rajčat. Rychlé odeslání. Z loňského nákupu můžu potvrdit skvělou klíčivost semínek. Dárek navíc potěší.
Celkový názor:
Bezproblémový nákup.
Avatar Ověřený zákazník
20.02.2020
5.005.005.005.005.00
Celkový názor:
Objednávka byla vyřízena během velmi krátké doby, pečlivě popsáno a zabaleno. Mile překvapil dárek . Nevýhoda prostě není.
Avatar Ověřený zákazník
06.02.2020
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Rychlé zpracovaní objednávky a navíc bonus semínka navíc jako poděkovaní
Slabiny:
Nevím o žadné
Celkový názor:
Tak by to mělo vypadat u všech prodejců.
Avatar Ověřený zákazník
18.02.2020
5.005.005.005.005.00
Výhody:
Dobrý sortiment. Přehlednost. Rychlost dodání. Kvalita osiva.
Celkový názor:
Můj první nákup semínka chilli co jsem nakoupil a zasel všechny vyklíčila. Obchod sem doporučil svým známým kteří také nakoupili ku své plné spokojenosti.
Avatar Ověřený zákazník
16.01.2020
5.005.005.005.005.00
Celkový názor:
Široká nabídka semínek ve 100% kvalitě.

Návod na pěstování paprik

Chilli papriky zahrnují několik tísíc odrůd, co do vzhledu, palu a nároků na pěstování.

Základ pro bohatou úrodu začíná u výběru kvalitních semínek. Velmi důležité je, aby plody z kterých semínka bereme, byly dostatečně vyzrálé.
  Podstatné je také pozvolné sušení semen při pokojové teplotě a následné skladování v temnu a nízké konstantní teplotě.
Pokud už tedy máte kvalitní osivo, tak stačí vyčkat na vhodnou dobu k výsevu. Mimo okrasných odrůd za okno, které se mohou vysévat téměř po celý rok.

Optimální doba pro výsev je od začátku ledna až do konce března. Záleží na náročnosti druhu.

Semena některých divokých druhů paprik mohou klíčit až 8 týdnů a ty je třeba vysévat velmi brzy, ideálně na začátku ledna.

Semena druhu Chinense klíčí průměrně 10 dní, ale rostliny mají značně dlouhou vegetační dobu, kdy plody zrají až 120 dní od nasazení květu. Z druhu Chinense pocházejí ty nejpálivější odrůdy.

Naopak druh Annuum klíčí průměrně 5 dní, papriky rostou velmi rychle a brzy nasazují poupata. Plody dozrávají zpravidla do 70 dní. Tento druh se proto nechá vysévat ještě i na začátku dubna a určitě nějaká úroda bude. Papriky druhu Annuum jsou většinou méně pálivé nebo úplně nepálivé a sladké odrůdy.

Pro vysoké procento vyklíčených semen je důležitá teplota a vlhkost. Optimální teplota je v rozmezí 25-30°C s malým kolísáním. Právě teplota určuje jak rychle semínko vyklíčí. Rychlejší klíčení znamená menší šanci že zplesniví. Semena paprik vyklíčí i při nižších teplotách pohybujících se okolo 20°C, ale bude to trvat výrazně déle s nižší úspěšností.
  Před samotným výsevem můžete semínka na cca 12h namočit do slabého roztoku lignohumátu nebo heřmánkového čaje pokojové taploty, který slouží i jako desinfekce.

Semena vyséváme 2-3 mm pod povrch výsevního média. Můžeme použít výsevní substrát, rašelinové tablety (Jiffy) nebo třeba kostky z minerální vaty. Pro klíčení není třeba světlo.
  Jakmile se klíčky objeví nad povrchem, je třeba zajistit dostatek světla a snížit teplotu. Ideální teplota je okolo 20 °C. Čím je vyšší teplota, tím vyšší intezitu světla rostliny potřebují. Od ledna do půlky března jsou dny krátké a často je zataženo, proto je vhodné přisvicovat umělým zdrojem světla. Vhodné jsou zářivkové lineární trubice, nebo LED zdroje s teplotou světla od 5000K do 6500K. Světlo je vhodné zajistit po dobu alespoň 12 hodin denně. Při nedostatku světla je stonek slabý, patra daleko od sebe a rostliny jsou  náchylné ke zlomení. Takové papriky dají i slabší úrodu feferonek.

Pokud jsme vysevali nahusto do výsevního substrátu, tak je vhodné rostlinky přepikýrovat (rozsadit) před tím než se objeví první pravé lístky, abychom moc nepoškodili kořenový systém.
V případě výsevu do rašelinových tablet (JIFFY), kde zpravidla dáváme po jednom semínku, je času na přesazení dost.
  Zaléváme střídmě a rozhodně dlouhodobě nepřemokřujeme, papriky jsou náchylné na uhnívání kořenů. Střídmé zalévání platí po celou dobu vegetace veškerých paprik.
  Jakmile mají rostliny 2-3 patra pravých lístků nastává vhodná doba k přesazení do větší nádoby (většinou cca 0,5l), do doby než je možné sazenice vysadit na venkovní záhon, foliáku nebo skleníku.
Pro přesazení postačí univerzální zahradnický substrát pro plodou zeleninu (typ B). Výběr na trhu je obrovský. Většina substrátů je vyhnojena na 3-4 týdny. Po této době můžeme začít postupně přihnojovat, zpočátku raději o něco nižší dávkou než se uvádí na hnojivu. Vhodné je hnojivo s vyšším podílem dusíku pro rychlý nárůst zelené hmoty.

  Výsadbu na venkovní stanoviště provádíme dle svých technických možností (vytápěný skleník). Bez možnosti zajistit, aby sazenice nezmrzly je vhodný čas po 15 květnu. Humózní a vzdušná půda by měla být od podzimu, nebo nejpozději časně z jara, vyhnojená koňským nebo kravským hnojem. Samozřejmě lze použít i koupená hnojiva.
Pokud byly sazenice pěstovány bez přístupu UV záření, tedy pod umělým osvětlením bez UV spektra nebo za oknem (sklo pohlcuje UV) je vhodné při vysazení na přibližně týden zajistit přistínění. Většinou stačí netkaná textilie, ale jistější je stínící síť.
Jinak totiž dojde ke spálení a opadu stávajících listů a papričky si budou muset vytvořit nové listy, které jsou už proti silnému slunečnímu svitu odolné. Pokud k tomu dojde, rostlina to přežije, ale mírně se zpozdí v růstu. Při domácím předpěstování je proto vhodné sazenice během teplých dní časně z jara postupně zvykat na balkoně, ve skleníku atd. na sluneční svit.

Námi prodávané sazenice jsou již plně otužilé a pěstované pod sluncem.

Papriky vyžadují teplo a plný sluneční svit. Ve skleníku (foliáku) je ale nutné větrat dle počasí. Při teplotách nad 35°C se květy hůře opylují a proto značná část opadne. Větrání je také důležité pro snížení rizika plísní. Vhodné je skleník na noc zavírat, pro udržení vyšší noční teploty. Na opylení není třeba hmyz, stačí s rostlinou mírně zatřást nebo postačí vítr.
  Od nasazení prvních květů a plodů začneme pravidelně přihnojovat. Pro zdravý vývoj plodů potřebuje rostlina velký přísun živin a minerálů.
Především draslíku, vápníku a fosforu. Pokud se začnou na plodech objevovat hnilobné skvrny, jedná se o takzvanou suchou hnilobu. Ta je způsobena špatným příjmem vápníku. Takové plody už nezachráníme,
ale pro zlepšení stavu budoucích plodů, je vhodné přihnojit hnojivem na list Wuxal SUS kalcium s obsahem vápníku. Přihnojení na list je nejrychlejším způsobem jak doplnit nedostatek živin. Tento stav se také může zlepšit když rostlina vytvoří dostatečně velký kořenový systém a dokáže zajistit lepší příjem vápníku.
Většina chilli paprik je v nezralém stavu zelená a při botanickém dozrání (plně vyzrálá semena) přecházejí do konečného zabarvení.
U některých odrůd se vlivem počasí, pozdního výsevu, atd. může stát že část plodů nestihne dozrát do příchodu prvních mrazíků. Pro tyto případy je výhodné mít papriky v nádobách. Lze je pak přesunout třeba do garáže, sklepa nebo na chodbu, kde plody dozrají.

Pro okrasné odrůdy stačí květináč 0,5- 1,5l.
  Pro papriky středního vzrůstu, jako třeba Jalapeno, je vhodný květináč o cca 7-15l. Všechny velké a náročnější odrůdy vyžadují minimálně 10l,
ale optimálních je alespoň 20l a více.


Zvlášní kapitola je ochrana proti škůdcům.

Houby a plísně nejsou při běžném pěstování zásadní problém. Saví škůdci jsou větším problémem.

Nejběžnější je napadení mšicemi. Existuje mnoho druhů, ale společné mají, že se velmi rychle množí. Naštěstí se dají celkem rychle odhalit a včas zasáhnout vhodným postřikem.

Během teplého a suchého období je ve skleníku značný problém sviluška. Tento mikroskopický roztoč není téměř viděl a přitom může způsobit velké škody. Jakmile začnou flekatět a žloutnout listy je nutné na spodní stranu listů kouknout lupu a jestli uvidíte malinké pohybující se tvorečky, je čas zakročit. Účinný je postřik Vertimec, některé jiné přípravky mají bohužel nízkou účinnost. Pokud včas nezasáhnete, rostlina začne stagnovat, žloutnout a v paždí listů (později i jinde) najdete jemné pavučinky. V tomto případě je již napadení značné a pro papriku může znamenat zásadní zpoždění v růstu. Výskyt svilušky omezuje nízká teplota a vysoká vzdušná vlkost.

Na paprikách můžeme ještě nalézt Třásněnku západní nebo Molici skleníkovou, ale většinou nejde o zásadní nebezpečí pro rostliny.

Z větších škůdců pozor na slimáky a také na Hraboše polní, ten dokáže mladou sazenici uplně zlikvidovat během krátké chvíle, nebo na podzim ožírat plody.
A je tu čas sklízení pálivých plodů našeho snažení :-) Plody se mohou sušit, zpracovávat do omáček, salátů atd.
I když si občas lidé myslí, že papriky jsou jednoletky, opak je pravdou. Většina druhů může růst několik let, pouze nesmějí zmrznout. Třeba druh Pubecsenc zvaný také  Rocoto se může dožívat až 15 let.
Konzumace pálivého chilli má celkově pozitivní vliv na zdravotní stav lidského těla. Konzumace by se měli vyvarovat lidé se žalučními potížemi, alergií na chilli a při problémy se srdcem.
Pokud máte kardiovaskulární systém v pořádku, tak právě capsaicin (pálivá látka papriček) udajně zlepšuje jeho stav. Celkově zrychluje metabolizmus a vitalitu organismu.

V případě dotazů nás kontaktujte na info@chili-seminka.cz nebo na tel. +420 799 799 410, rádi poradíme.

pro sledování novinek navštivte náš facebook
www.facebook.com/chili.seminka.cz/
Přejeme Vám velkou úrodu a málo škůdců.

www.chili-seminka.cz